Iarna „cerne norii de zăpadă”

Iarna de Vasile Alecsandri

Pentru un copil din clasa a III-a, în secolul XXI, e greu sa înțeleagă unele noțiuni/cuvinte.

„Din văzduh cumplita iarnă cerne norii de zăpadă,”

Am avut o astfel de „surpriza” când am predat textul  „Iarna” , de Vasile Alecsandri. Atunci când am discutat cuvintele/expresiile noi,  pe lângă cele explicate din manual, au trecut la cuvinte necunoscute și “cerne”. Din discuțiile care au avut loc, am înțeles ca mulți dintre ei nu au văzut o sita/ciur.

Continuă lectura „Iarna „cerne norii de zăpadă””

Bacalaureat 2019

Procedura egalizare șanse nr 26651_2019

OMEN 4830 30 august 2018 Organizare și desfășurare Bacalaureat 2019

Prima sesiune a examenului de Bacalaureat 2019

  • luni, 3 iunie, cu proba de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română (proba A).
  • proba va continua în data de 4 iunie
  • proba de evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă (5 – 6 iunie).
  • 7, 10 și 11 iunie este programată evaluarea competențelor digitale (proba D)
  • 12-13 iunie se va desfășura evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională (proba C).
  • Candidaţii de altă confesiune decât cea ortodoxă, care sărbătoresc Rusaliile în data de 10 iunie, pot fi programaţi pentru susţinerea probei D în zilele de 7 şi 11 iunie.
  • Prima probă scrisă – Limba si literatura română – Ea) – 1 iulie.
  • Proba la Limba si literatura maternă – Eb)- 2 iulie
  • Proba Ec) – proba obligatorie a profilului 3 iulie.
  • Proba la alegere a profilului și specializării – proba Ed) – 4 iulie.

Afișarea primelor rezultate este programată pentru data de 8 iulie (până la ora 12:00) și e urmată de depunerea contestațiilor (orele 12:00 – 16:00).

Între 9 și 12 iulie vor fi soluționate contestațiile, în timp ce afișarea rezultatelor finale este prevăzută pentru data de 13 iulie.

Înscrierile pentru susținerea examenului în prima sesiune se fac în săptămâna 27 – 31 mai 2019. Cursurile pentru clasele a XII-a și a XIII-a se încheie vineri, 31 mai.

A doua sesiune a examenului de Bacalaureat 2019 are următoarea structură:

  • 15 – 19 iulie: înscrierea candidaților
  • 26 iulie: înscrierea candidaților care au promovat examenele de corigențe
  • 21 august: limba si literatura română – proba Ea) – proba scrisă
  • 22 august: limba si literatura maternă – proba Eb) – proba scrisă
  • 23 august: proba obligatorie a profilului – proba Ec) – proba scrisă
  • 26 august: proba la alegere a profilului și specializării – proba Ed) – proba scrisă
  • 27 & 28 august: evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A
  • 29 august: evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă – proba B
  • 30 august & 2 septembrie: evaluarea competențelor digitale – proba D
  • 2 – 3 septembrie: evaluarea competențelor lingvistice într-o limba de circulație internațională – proba C
  • 3 septembrie: afișarea rezultatelor la probele scrise (până la ora 12:00) și depunerea contestațiilor (orele 12:00 – 16:00)
  • 3 – 6 septembrie: rezolvarea contestațiilor
  • 7 septembrie: afișarea rezultatelor finale.

Compania globală EXL Services în sprijinul educației IT la Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu”

Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu” mulțumește companiei EXL Services pentru implicarea sa în comunitatea educațională.

Prin sponsorizarea oferită de EXL Services, reprezentată în România de către domnnul Sunil Kumar (administrator si Director General la nivel European – Bulgaria, Romania, Cehia), doamna Mihaiela Cioaca (Director general adjunct pentru Romania) și doamna Iulia Saadeddin (Director resurse umane Europa) laboratoarele de informatică ale Liceului vor fi dotate cu aparatură nouă.

Mulțumiri și ne dorim o colaborare cât mai îndelungată!

In memoriam eroilor clujeni

Colectivul clasei a II-a F de la Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu”, împreună cu învățătoarea lor, Șerban Simona, au sărbătorit Centenarul într-un mod cu totul special, printr-un proiect în premieră intitulat „In memoriam eroilor clujeni”.

În data de 19 noiembrie 2018, aceștia au fost ghidați într-un traseu „al recunoștinței” de către scriitorul Ioan Ciorca, în Cimitirul Central, unde  au descoperit o parte din personalitățile clujene care au contribuit la unirea de la 1 Decembrie 1918.

Continuă lectura „In memoriam eroilor clujeni”

Innovatory

Gala Innovatory

Gala Innovatory

În data de 24 noiembrie, 3 echipe, alcătuite din elevi ai claselor a IX-a C și a XI-a A,  ai liceului nostru, au participat la „Innovatory”, o gală de prezentare a unor proiecte inovatoare de dezvoltare a orașului Cluj-Napoca. Gala a avut loc la Cinema Dacia și a fost organizată de grupul PONT, în parteneriat cu Primăria Municipiului Cluj-Napoca și Inspectoratul Școlar Județean Cluj.

O astfel de activitate este utilă pentru tinerii care doresc să își manifeste creativitatea și spiritul civic, ceea ce s-a observat în ambițiile pe care participanții le-au demonstrat de-a lungul galei.

Elevii au fost coordonați de doamna director adjunct, profesor Rusa Floarea-Alexandrina.

Facebook: https://www.facebook.com/innovatoryclujnapoca/

Lansare #EDUTECH Ediţia a 2-a

sursa: https://www.facebook.com/pg/3dutech/photos/?tab=album&album_id=355281178363612&__tn__=-UC-R

Joi, 22 noiembrie 2018, s-a reluat campania #EDUTECH, prin care imprimantele 3D ajung în alte şcoli din România. Evenimentul de lansare a avut loc în Bucureşti, la VR Cinema din Veranda Mall.

Mai multe şcoli din România devin hub-uri de imprimare 3D, printr-un proiect pentru meseriaşii viitorului susţinut de ECDL ROMANIA cu sprijinul DEDEMAN, alături de Asociaţia Oamenilor de Afaceri din România (AOAR). Cc Colegiul Tehnic De Aeronautica „Henri Coanda”, Colegiul Național ”Márton Áron” Főgimnázium, Liceul Tehnologic „Al.I.Cuza”, Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu” Cluj-Napoca, Colegiul Național Ioan Slavici Satu Mare, Colegiul National Grigore Moisil Onesti, Colegiul National A.T. Laurian Botosani, Colegiul Național „Preparandia Dimitrie Țichindeal” Arad, Colegiul National „Mihai Eminescu”, Constanta, Colegiul National I.C. Bratianu, Colegiul Naţional „Elena Cuza”, Colegiul Tehnic Mecanic Grivita, Liceul Jean Monnet, Colegiul National „Gheorghe Sincai”, Bucuresti, sector 4, Colegiul National Ion Neculce.